Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 138)

  1. Mevzuattaki gelişmeler
  2. Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 138)

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 138)

 

 

Halen işsizlik ödeneği alıyorum, 4 ay daha alacağım. Askerliğim yaklaştı. Yakında askere gitmem gerekiyor. Bu durumda askerde iken işsizlik ödeneğime devam edebilir miyim? YILMAZ Askerlik görevine başlayanların işsizlik ödenekleri 'askerlik' gerekçesiyle kesilmektedir. Ancak askerlik görevi sonunda Türkiye İş Kurumu'na başvurmanız halinde başvurulan tarih itibarıyla ödenek yeniden başlatılmaktadır. Askerlik görevine başladığınız tarihi Türkiye İş Kurumu'na bildirmeniz çok önemli. Eğer bildirmezseniz, bu durumun tespiti halinde askerlik süresince ödenen ödenek, sizden faiziyle birlikte geri talep edilecektir.

Yaklaşık 3 yıldan beri özel bir bankada personel olarak çalışmaktayım. 2 hafta önce yıllık izne çıktım. İznim bitti ve işe gittim. Yöneticim bana personelden gelen yazı ile belli suçlamalarda bulundu. Ve bana tebellüğ edildi. Ben de kısa bir istifa dilekçesi yazarak istifa ettim ve işi bırakıp çıktım. Bu konuda yasal haklarımı ve tazminat haklarımı alabilir miyim? T.S.

İşten haklı bir neden olmadan kendi isteğiniz ile istifa etmiş iseniz İş Kanunu'na göre tazminat hakkınız olmaz. Ancak kullanmadığınız izin ve ödenmeyen ücretleriniz ve ikramiye gibi alacaklarınız var ise bunları talep edebilirsiniz.

4 yıllık fakülte mezunuyum. KPSS sınavı sonucu memur olarak atandım. Amatör futbol oynuyorum. III. lig takımlarından profesyonel teklifler alıyorum. Çalıştığım yerdeki memurlar 'Sözleşme imzalayamazsın' diyor. Ya futbolculuk ya memurluk ayrımına geldim. Memurlar, profesyonel futbolcu olarak sözleşme imzalayabilir mi? Acil cevaplarsanız memnun olurum. K.Y.

Devlet memurlarının, ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyette bulunma yasağına ilişkin düzenlemeler Devlet Memurları Kanunu'nun 28'inci maddesinde belirtilmiştir. Devlet memurlarının, söz konusu kanunda ve diğer ilgili mevzuatta profesyonel futbolcu olarak görev yapabileceğine yönelik bir düzenleme bulunmamakta. Bu çerçevede; devlet memurlarının, bir hizmet akdine dayalı olarak herhangi bir spor kulübünde profesyonel futbolcu olarak görev yapması mümkün değil.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
28.04.1969 doğumluyum. .....17585 sigorta numaram. Ne zaman emekli olurum? 5...116897 Nolu SMS
Göndermiş olduğunuz SSK sicil numaranızda sizin doğum tarihinize uygun bir kayıt bulunamamıştır. Bu yüzden SSK sicil numaranızı ve T.C. numaranızı göndermelisiniz.

Yapılan yasa değişiklikleri emekli olacağım tarih konusunda kafamı karıştırdı. Verdiğim bilgilere göre emeklilik tarihim ne zaman olur? Aydan EKEN

SSK girişinize göre 7000 prim gün, 58 yaştan tam emeklilik şartlarına ya da 25 yıl sigortalılık süresi, yine 58 yaş ve 4500 prim günden kısmi (yaştan) emeklilik şartlarına tabisiniz. Mevcutta 2763 gün SSK, Temmuz ayı dahil olmak üzere 660 gün Bağ-Kur olmak üzere toplamda 3423 gününüz mevcut. Kısmiden emekli olabilmeniz için 1077 gün daha prim ödeyerek 25 yılınızın dolacağı 18.01.2026 tarihini beklemeniz gerekmektedir. Eğer isteğe bağlı olarak 600 gün daha prim ödemeye devam ederseniz Bağ- Kur emeklilik şartlarına girer ve 5400 (15 yıl eder) prim gün şartına tabi olursunuz. O yüzden 2012 yılının Nisan ayı gelmeden isteğe bağlıdan çıkın ve eksik kalacak 477 günü SSK primi ödeyin.

 

 Kaynak: Takvim Gazetesi