Yardım

  1. Anasayfa
  2. Yardım

2 Bağkur

4B'li olan çalışanlar, güncel sigortalılık bilgilerini istedikleri an internet ortamında sorgulayabilirler. 4B hizmet bilgisi ile kişi sigortalılık sürecini, prim gün sayısını ve varsa borcunun miktarını öğrenebilir, aynı sistem üzerinden barkodlu belge elde edebilir.

Sorgulamak için tıklayın

Bağkur borçlarınızı sorgulamak için tek bir yöntem var e-Devlet. Bağkur borç sorgulamanızı e-Devlet sistemi üzerinden yapmak için öncelikle bir e-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Eğer şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

Sorgulamak için tıklayın

4b ödeme dökümü ile Bağkurlular, sigorta primlerinin yatıp yatmadığı, gün sayısı, tarihleri sırası ile görüntülenebilecek. Böylece Bağkurdan emekli olmak isteyenler kaç gün daha prim yatırması gerektiğini, ne kadar süre daha çalışması gerektiğini kolaylıkla öğrenebilir.

 

Sorgulamak için tıklayın

3 SSK

Türkiye' de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) çatısı altında bulunan 4A/4B/4C sigorta kollarında sigortalılığı bulunan tüm vatandaşların hizmet bilgileri SGK hizmet dökümü belgesinde bulunur. Tüm sigortalılık geçmişi ve detaylı bilgileri SGK hizmet dökümü belgesi içerisinde yer alır..

Sorgulamak için tıklayın

Kamu alacaklarının vadesinde ödenmemesi durumunda ilgili alacak tutarına uygulanan zamdır. Kamu alacaklarının tanımı 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun birinci maddesinde yapılmıştır.

 

Sorgulamak için tıklayın

SSK Sicil numarası sorgulaması en basit şekilde e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden sicil numaranızı öğrenmek istiyorsanız ilk olarak www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından e-Devlet şifreniz ve T.C. Kimlik numaranız ile birlikte giriş yapmalısınız. Sayfanın üst kısmında bulunan hizmetler kategorisinden 4A Sigortalı Tescil Kaydı bölümüne giriş yapılması gerekir. Gelen ekranda bizden istenen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra sorgula tuşuna basarak sicil numaranızı öğrenebilirsiniz.

 

Sorgulamak için tıklayın

01.05.2008 ve sonrasında sigorta başlangıç tarihi olan 4A statüsünde çalışanların (özel sektör işçi statüsünde çalışanların) prim ödemeleri hiç kesilmediği varsayılarak hesaplama aracı tarafından emeklilik yaş ve tarih hesaplaması yapılıyor. Eğer prim ödemelerinde kesinti varsa sayfanın sonunda yer alan tablolardan emeklilik yaşı hesaplanabilir.

Sigorta başlama tarihi 08.09.1998 öncesi olan Bağ-Kur (4B) ve Emekli Sandığı'na (4C'ye) bağlı çalışanların prim ödemlerinin hiç kesilmediği varsayılarak hesaplama aracı tarafından emeklilik yaşı hesaplanıyor. Eğer prim ödemelerinde kesinti varsa sayfanın sonunda yer alan tablolardan emeklilik yaşı hesaplanabilir.

 

Sorgulamak için tıklayın